Tanácsok szülőknek
A gyermekek játékának gondos megválasztása már a születéstől kezdve nagyon fontos, hiszen a játék nem csak örömforrás, hanem nagyon fontos tanulási eszköz is. Játék közben a gyerekek újabb készségeket sajátítanak el, vagy a már meglévőket erősítik. Az alábbiakban összefoglalok néhány nagyon fontos készséget és leírom szerepüket.
Képzelőerő: Ezzel a készséggel jelölt játékok arra bátorítják a gyerekeket, hogy használják képzelőerejüket. 2 éves kor után a gyerekek képzelőereje kibontakozik, mivel kifejlődik azon képességük, hogy történeteket találjanak ki, és szerepjátékokat játszanak. Azok a játékok, amelyek fejlesztik a képzelőerőt, kreatív gondolkodásra sarkallnak, így segítik a gyerekeket abban, hogy megértsék és értelmezzék a történeteket, valamint új tapasztalatokat szerezzenek.
Kreativitás: Ezzel a készséggel jelölt játékok fejlesztik, hogy a gyerekek művészet, zene, mozgás, tánc, fantázia és szerepjáték segítségével kifejezzék önmagukat. Kreativitás az alapja a sikeres tanulásnak. A kreatívan gondolkodó gyerekeknek jobban fejlődnek érzékszerveik, gondolkodásmódjuk, tájékozódó képességük és önbizalmunk.
Érzékszervek stimulálása: Ezek a játékok arra ösztönzik a gyerekeket, hogy minél többet lássanak, figyeljenek és érzékeljenek. Azok a játékok, amelyek színesek, hangot adnak ki, és érdekes tapintásuk van, különösen fejlesztik a gyerekek érzékeit. Az érzékszervek serkentése igazából az első lépés abban a fejlődésben, amely végül a számolás, az írás és az olvasás elsajátításához vezet.
Szem-kéz kordináció: Ezek a játékok fejlesztik a reflexeket, és segítenek a gyerekeknek abban, hogy ügyesen és hatékonyan használják kezeiket. Minden olyan játék, amely színezésre, vágásra, rajzolásra, dobásra, elkapásra és ütésre buzdít, erősíti a szem-kéz koordinációt. A jó szem-kéz koordináció pozitívan kihat az általános pszichológiai állapotra, a magabiztosságra és a kiegyensúlyozottság érzésre.
A világ felfedezése: Ezek a játékok felkeltik a gyerekek érdeklődését emberek, állatok, helyszínek és országok iránt, és arra ösztönzik őket, hogy felfedezzék és élvezzék a körülöttük rejlő világot. Felhívják a figyelmet arra, hogy milyen magával ragadóan izgalmas hely is ez a mi világunk.
Nagymozgás: Ezzel a készséggel jelölt játékok fejlesztik a nagymozgást, vagyis a felsorolt készségek közül bármelyiket: koordinációs képességet, a ritmusérzéket, az ügyességet, az erőt, a rugalmasságot, az egyensúlyozó képességet, a gyorsaságot, a látást, a kreativitást, a mozgások megvalósítását illetve ritmussal kombinálását. A tanulási nehézségek megelőzésében és terápiájában kiemelt szerepet kap a mozgásfejlesztés.
Ezeken kívül még a kommunikácós készség, szociális készség, önbizalom építés, problémamegoldás és iskolakezdés készségével kapcsolatos játékok tárháza található meg a palettánkon.